4 adımda aşırı düşünmenin üstesinden gelebilirsin

image

Tam yatağa yattığın anda aklına bir şey gelip yataktan kalkıyor musun? Ya da trafiğin açılmasını beklerken hep bir problem üzerine mi düşünüyorsun? Veya neyi atladığını ya da neyi daha iyi söyleyebileceğini düşünerek aynı mail’i okuyup duruyor musun?

Bunlardan birine ya da daha fazlasına cevabın evet ise sen de aşırı düşünen insanlardan birisin demektir. O yüzden İngiliz şair John Milton’un şu sözünü hatırlatmak isteriz: “Zihin neresi olmak isterse orasıdır. Kendi içinde cehennemi cennete, cenneti de cehenneme dönüştürebilir.

Ve merak etme aşırı düşünmeyi yönetmenin de bir yolu var!

Not al

Düzenli olarak gözden geçirdiğin bir yapılacaklar listesine (veya bir Trello panosuna) yeni görevlerini yazmak, onları kafandan çıkarmanın en iyi yoludur. Bu alışkanlık seni zihinsel yükünden kurtaracak ve daha sonrasında önemli bir şeyi unutmadan elindeki işe odaklanmana imkan sağlayacaktır.

Meditasyon yap

Bazen bir iş arkadaşın ya da yöneticin kısa ve sert bir mail ile senden bir iş isteyebilir. Ve eğer aşırı düşünen insanlardansan farkına varmadan tüm gün onun neden böyle bir üslupla mail yazdığını düşüneceksindir. Ve hatta o kadar düşünürsün ki gece yatağa yatsan dahi gözüne uyku girmez. “Onu kızdırmak için ne yaptım ki?” sorusu kafanda dönüp dolaşır.

Kronik bir aşırı düşünen olarak, o akşam sadece on dakika meditasyon yapmalısın. 2012 tarihli bir makaleye göre, dikkatini zihinsel durumuna yönlendirmek genellikle bu durumu değiştirir.

Kısacası, günlük meditasyon alışkanlığı, işin veya iş arkadaşların hakkındaki verimsiz düşüncelere, onlar ortaya çıktıkça fark etmene yardımcı olacaktır. Bu düşüncelerin farkına vardıktan sonra, onlarla ilişki kurmak, aksiyon almak veya onları bir kenara koymak isteyip istemediğini seçebilirsin.

Yansıt

Yazar olmasan bile, düşünceleri kağıda dürüstçe yazma alışkanlığı geliştirmek, verimsiz düşünceleri kafandan atmana yardımcı olacaktır. Bu düşünceleri not ederken kendine şu üç soruyu da sormayı ihmal etme: Ne işe yaradı, ne işe yaramadı ve bir dahaki sefere neyi farklı yapacağım?

Harekete geç

Kendine karşı dürüst ol. Belli bir noktadan sonra, gözden geçirmek için daha fazla bilgi aramak aslında bir erteleme biçimidir. Eğer sen de farkında olmadan ve aslında üzerine fazla düşündüğün için bu ertelemeyi yaşıyorsan, iş gününün başında yapılacaklar listenden en önemli üç maddeyi belirle. Bu maddeler üzerinde çalışmaya başladığında başka ne olursa olsun, onları bitirene kadar da başından kalkma. Önemli bir şeyi başararak üzerinden geçerken öğreneceğini zannettiklerinden daha fazlasını öğreneceksin, o yüzden üzerine düşünmeyi bırak ve harekete geç!

Zihin güçlü bir araçtır. Yanlış şeyler üzerinde çalışmasına izin vermemelisin. İş yerinde bir sorun ortaya çıktığında ve o gece bunu aklından çıkaramadığında, yukarıdaki maddelerden birini uygulamayı dene. Bir hatayı düzeltmek, israf edilen fırsatlardan pişmanlık duymaktan çok daha kolaydır.

Akbank Kariyer sitesindeki tüm içerikler bilgilendirmeye yöneliktir ve kişiye özel çözüm özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler konunun uzmanına danışmadan uygulanmamalıdır.