Telefonunu daha az kullanmanın yolları

image

Evet biliyoruz son haberleri okumak, bir saniye içerisinde değişen konuları takip edebilmek kısacası güncel kalabilmek için sürekli telefonunu kontrol etmek zorunda hissediyorsun ve bunu istiyorsun. Ancak güncel kalma ihtiyacını ve kendi iyiliğini dengelemek zorundasın.

Online analiz şirketi Chartbeat'e göre, Amerikalılar son dört yılda telefonlarında politika haberlerini okumak için 173 milyon saat harcarken, dizüstü bilgisayarlarında ise aynı haberleri okumaya bu sürenin yarısı kadar vakit ayırdılar. Aynı 173 milyon saat, çevrendeki tüm plajları plastik atıklardan temizlemek veya sayısız kişisel hedeflerinden herhangi birini gerçekleştirmek için yeterli olurdu.

Ancak tüm bu sonsuz telefon ekranına bakma ve haberleri kaydırma konusunda asıl önemli olan zihnini ve düşüncelerini nasıl etkilediğidir. Mobil cihazlarda yapılan haber okumaları genellikle kısa zaman aralıklarında gerçekleştirilir ve haberin içeriğine ya da konunun nüanslarına çok az dikkat gösterilir. Dikkatini Twitter ve TikTok'tan uzaklaştırmalı ve bunun yerine gerçeklere dayalı ve gerçekliği kanıtlanmış argümanlara odaklanmalısın.

Peki bunu nasıl yapacaksın? Telefonunla olan ilişkini değiştirmek için günlük hayatınla olan ilişkini gözden geçirerek. Telefonunu hayatının merkezinden uzaklaştırmak para, arkadaşlık, bağlılık veya fırsat kaybetmene neden olmaz. Aksine, hayatının kontrolünü geri almanı ve zamanının kontrolü elinde olacak şekilde mantıklı ve sağlam planlar yapmaya başlaman için bir fırsat olacaktır.

İşte bu değişim sürecini başlatmak için yapabileceğin bazı şeyler:

Çalar saat al

Uyku ve uyanıklık arasındaki anlar, bilinçaltınla en çok temas halinde olduğun ve bu nedenle yaratıcılık için değerli olan anlardır. İşte bu yüzden o hassas sabah dakikalarının kıymetini bilmek için bir çalar saat edin ve böylece uyanır uyanmaz eline aldığın ilk şey cep telefonun olmasın hatta başucuna bir defter koyarak güne yazarak başlayabilirsin.

Rüyalarınla etkileşim kur

Rüyalar, Carl Jung'un "denizde gece yolculuğu" olarak tanımladığı, varlığının içsel işleyişine giden yola açılan pencerelerdir. Bir rüya günlüğü tutmaya başla ve onu her zaman yatağının başında bulundur. Rüyalarını her sabah uyandığın ilk anda, sabah ışığında kaybolmadan önce kelimelerle ya da çizimlerle kaydet.

Sabah haberlerini fiziksel bir gazeteden oku

Kağıt üzerinde okumak senin için tahminlerden de faydalı olabilir. Social Science and Medicine dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir araştırma, kağıt üzerinde okuyan bireylerin yaşam sürelerinin ortalama 23 ay arttığını ortaya çıkardı. Sabahları haberleri okumak için ya da en sevdiğin kitaba başlamak için 15 dakika bile olsa ayırmaya çalış.

Günün belli bir saatini teknolojiden uzak geçir

Araştırmalar, masanın üzerinde hareketsiz bir telefonun varlığının bile konuşmaları daha sığ hale getirebildiğini göstermiştir. Farkında olmadan sürekli eline aldığın telefonundan uzak kaldığın günün belli bir saati, seni farklı düşüncelere ya da konuşmalara itebilir.

Yazmak istediğin bir arkadaşını ara

Mesajlaşmayı yalnızca lojistik amaçlar için kullan ve duygusal iletişimlerini daha doğrudan yapmaya çalış.

Gerçek arkadaşlarına odaklan

Arkadaş kelimesinin sosyal medyadaki kullanımı, gerçek arkadaşların insan hayatında oynadıkları kritik rolleri küçümseyen bir tanımlamadır. Çoğu psikolog, insanların ancak az sayıda “gerçekten” yakın arkadaşlıkları etkili bir şekilde sürdürebilecekleri konusunda hemfikirdir. Bu standarda göre 1000 "arkadaşa" sahip olmak pek de mantıklı değil. Dijital arkadaşlar listene uzun ve dikkatli bir şekilde bak ve listeyi anlamlı iletişim kurduğun kişilere indirgemeye çalış.

Akbank Kariyer sitesindeki tüm içerikler bilgilendirmeye yöneliktir ve kişiye özel çözüm özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler konunun uzmanına danışmadan uygulanmamalıdır.